Hakkımızda

Hakkımızda


Ege Bölgesi Plastik Sanayicileri olarak birlikte hareket etme ihtiyacı olduğunu görerek, 2001 yılında EBSO Plastik Meslek Komitesi Üyeleri tarafından Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (Egeplasder) kurulmuştur. Öncelikle sektör mensuplarını bir çatı altında toplamak, mesleki konularda bilgi alışverişinde bulunmak, Bölgemiz ve Türkiye?de plastik sektörüyle ilgili ekonomik kültürel ve sosyal konularda fikir üretmek amacıyla kurulan derneğimizin halen 115 üyesi bulunmaktadır. Bunlardan 25 üyemiz Sanayi Odası ve Ticaret Odası meclis ve meslek komite üyeliklerine seçilmiş, sektörümüzün bu kurumlarda temsil edilmesi ve sorunlarının aktarılması imkânı bulunmuştur.

 

Plastik sanayicilerini temsil eden bölgedeki tek dernek olarak bu güne kadar, sektör sorunlarının çözümüne yönelik faaliyetlerde bulunmuş, yurt içi ve dışı önemli fuar katılımı organizasyonları, sektörel dergi çalışmaları, çeşitli mesleki eğitim seminerleri ve konferanslar düzenlemiş, AB ve devlet destekli projeler yürütmüştür. 2011 yılında kurucu beş dernek ile birlikte PLASFED ?Plastik Sanayicileri Federasyonu? kuruluşunu gerçekleştirmiştir. EBSO Meslek Komitesi ve Derneğimizin öncülüğünde, İzmir?de ihtiyaç duyulan  ?Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi? ni sektörümüze kazandırma çalışmaları yürütülmektedir. Mayıs 2012?de ilki gerçekleşen ?PLASTECH? fuarı organizasyon çalışmalarını İZFAŞ ile birlikte yürütmüştür. Fuarımızın 3. cüsü 2015 yılında PLASFED-EGEPLASDER-İZFAŞ işbirliği gerçekleşecektir. Önümüzdeki dönemlerde üyelerimizin vermiş olduğu destekle çalışmalarımızın daha ileri seviyeye ulaşacağı inancındayız.

 

ANA FAALİYET ALANLARIMIZ

► SEKTÖREL TEMSİL ÇALIŞMALARI

*Başta Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Odası (İTO)  olmak üzere, Türkiye genelinde diğer odaların plastik meslek komiteleri, PETKİM, PAGEV ile sektörümüze yönelik ortak çalışmalar yapılmaktadır.

*Kurucu beş dernek ile birlikte PLASFED ?Plastik Sanayicileri Federasyonu? kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır.

*Ege İhracatçılar Birliği ve PETKİM ile birlikte ?Ege Plastik ihracatçıları Birliği? kuruluşu için Bakanlık nezdinde çalışmalar yapılmıştır.

 

► PLASTİK MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞMALARI

*Üniversite (E.Ü. MYO Plastik Bölümü, Yüksek Teknoloji Enstitüsü, EBİLTEM gibi), meslek liselerin (Mazhar Zorlu Plast. Mes. Lis.) plastik bölümleri ile ortaklaşa çalışarak sektörün ve okulların ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır (çeşitli eğitim seminerleri, üniversite sanayicisi işbirliği, sertifikalı mesleki eğitim, okullara donanım desteği vb.)

► PROJELER ( AB, KOSGEB, İGEME destekli)

*AB destekli  ?PLASTİK SEKTÖRÜNDE BÖLGESEL MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM PROJESİ? ile Mazhar Zorlu M. L. de verilen mesleki eğitimlerle 160 gencimiz, sertifikalı plastik operatörü olarak sektörümüze kazandırılmıştır.

*KOSGEB ?Yurtdışı iş gezisi %50 hibe desteği? projesi (Almanya- Düsseldorf, Yurt dışı iş gezisine 45 ayrı firmadan toplam 78 kişi katılmıştır)

*EBSO ile ortak olarak ?Plastik-kauçuk sektöründe mesleki yeterlilik belgelendirme sistemi kurma ve işletme projesi? hazırlanmış ve ilgililere sunulmuştur.

* E.Ü EGE Meslek Yüksek Okulu ile ortak olarak ?Plastik sektöründe mesleki eğitimin güçlendirilmesi? projesi hazırlanarak İZKA sunulmuştur.

*İZTO bünyesinde EGEPLASDER ile ortak olarak, Ekonomi Bakanlığı destekli UR-GE ?Plastik sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi projesi? başlamış, devam etmektedir.

*Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve EGEPLASDER işbirliği ile "Yol İşleri ve Enerji Dağıtım Şebekesi Hücre Donatım İşleri " projesi hazırlanarak İZKA` ya sunulmuştur.

 

 

► FUAR ÇALIŞMALARI

* Yurt içi ve yurt dışındaki dünyanın en etkin plastik ihtisas fuarlarına toplu katılım organizasyonları (uçak, otobüs kaldırma) ve üyelerimiz için dernek standı açılmaktadır.

- CHINAPLAS Fuarı

- Almanya- Düsseldorf K 2010 Plastik ve Kauçuk İhtisas Fuarına,

- PLAST EURASİA İstanbul

- İstanbul Uluslar arası pencere cam teknolojisi, aksesuar yan sanayi ve tamamlayıcı ürünler-İstanbul

 

* Bölgemizde sektörümüzü güçlendirmek, yeni pazar alanları yaratmak, etkin bir plastik sektörü oluşturmak amacıyla, İZFAŞ-EGEPLASDER-PLASFED işbirliği ile İzmir?de ?PLASTECH? Plastik Ambalaj ve Teknoloji Fuarı? organize edilmektedir.

 

► PLASTİK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OLUŞTURMA

* EBSO Meslek Komitesi ve Deneğimizin öncülüğünde ?Menemen Plastik Organize Sanayi Bölgesini? sektörümüze kazandırma çalışmalarının sonuna gelinmiştir.

► BASIN- YAYIN ÇALIŞMALARI

*Derneğimiz yönetim kurulu üyeleri TV programlarına konuk olmakta, yerel ve ulusal basında, dergilerde röportajlar yayınlanmakta, sektör sorunları dile getirilmektedir.

*Sektörümüzü konu alan derneğimiz yayını ?PLASDER? adlı dergimiz çıkarılarak, tanıtım amacıyla üyelerimize, diğer ilgili alanlara (odalar, dernekler vb.) ve katıldığımız tüm fuarlarda dağıtımı yapılmaktadır.

*Bölgemiz plastik sektörü firmalarını tanıtım amaçlı ?Ege Plastik Sanayicileri Tanıtım Rehberi? yayınlandı.

* Üyelerimizi tüm dünyaya tanıtımı amacıyla oluşturulan web sitemizde (www.egeplasder.org) sektörümüzle ilgili haberler, derneğimizin duyuruları ve faaliyetleri, üyelerimizin tanıtımları yer almaktadır.» Sponsor Baglantilar